Poecilotheria regalis

Poecilotheria regalis je neskutečné nádherný a fascinující druh sklípkana, které můžete na naší planetě najít. Jejich výskyt je především omezen na jižní a jihovýchodní části Indie, kde obývají tropické pralesy. Tito stromoví pavouci jsou známí pro svůj toxicky významný jed, který patří k nejsilnějším mezi sklípkany.

Rychlost, zbrklost, při obraně neváhají kousnout. Proto je Poecilotheria regalis vhodná spíše pro pokročilé chovatele. Samice ti vyroste do cca 8 cm v těle a rozpětí nohou až 20 cm. Délka života samice, při správné péči, kolem 12 let. Ale samci? Ti s tebou pobudou kolem 3-4 let.

Tito pavouci žijí ve vlhkých tropických pralesních biotopech, kde obývají dutiny nebo kmeny stromů. V zajetí potřebujete terárium s rozměry minimálně 30x30x40 cm (na výšku), napáječku, úkryt z kůry, vrstvu substrátu o tloušťce minimálně 5 cm a doporučuje se přidat i živé rostliny a mech. Pro udržení správné vlhkosti je třeba zajistit vzdušnou vlhkost 70-75 %.

Optimální teplota pro chov Poecilotheria regalis je 25-30 °C během dne s nočním poklesem na 20 °C. Jako potravu preferují cvrčky, šváby a sarančata.

Samice do kokonu naklade 100-250 vajíček. Pro odchov mladých pavouků postačí malá plastová miska s vyšší vrstvou substrátu.

I přes svou toxicitu nejsou tito pavouci příliš agresivní, jako například Stromatopelma. Je však třeba, je brát s velkým respektem právě kvůli síle jejich jedu a rychlosti pohybu. Dospívají zhruba ve věku dvou let. Zajímavostí je, že samci tohoto druhu nemají tibiální háky.

Poecilotheria regalis je bezpochyby jedním z nejkrásnějších druhů pavouků a určitě by měla být na seznamu každého vášnivého chovatele. A co ty? Už máš tohle fascinující stvoření ve své sbírce?