Stromatopelma calceatum

Stromatopelmu calceatum najdeš v západní a střední Africe. Jejím přirozeným prostředím jsou lesy a křoviny teplých oblastí, kde si buduje svůj domov ve stromech a korunách. Jedná se o toxicky velmi významný a agresivní druh sklípkana, který je vhodný pouze pro pokročilé chovatele.

Samice tohohle druhu ti můžou dorůst až kolem 5,5 cm v těle a samci kolem 4,5 cm. V rozpětí nohou mívají až kolem 15 cm. Délka života samic je přibližně 15 let, zatím co samec se u tebe dožije jen asi 4 roky.

Pro chov Stromatopelma calceatum je nutné mít terárium upravené na výšku (například o rozměrech 20x20x30 cm), s vrstvou substrátu o tloušťce minimálně 5 cm. Do terária bys měl dát větev nebo kůru opřenou o stěnu, kterou sklípkan použije na stavbu hnízda. Abys dosáhl přirozenějšího prostředí můžeš využít různé rostliny, ale počítej s tím, že ti je stejně "zničí".

Vlhkost bys měl udržovat kolem 60-70% a teplotu mezi 22 a 27 stupni Celsia. Živí se klasickou potravou, cvrčci, švábi, sarančata.

Pokud samici napáříš, tak může udělat kokon už zhruba po pěti týdnech a jestli všechno klapne, tak v něj můžeš najít až 200 mláďat. Ty potom rozlovíš do filmovek s vyšší vrstvou substrátu nebo klasická dresingová miska.

Tento sklípkan disponuje jedem, který se řadí mezi jedny z nejsilnějších mezi sklípkany. Způsobuje nesnesitelnou bolest při kousnutí. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře. I přestože se jedná o agresivní druh, páření probíhá obvykle bez problémů a samice nebývá agresivní k samci.

Spodní strana těla tohoto sklípkana má výstražnou černou barvu a často útočí bez výstražného postavení. Je důležité říct, že tento druh patří do rukou opravdu zkušených chovatelů a to zejména kvůli síle jejich jedu, rychlosti a agresivitě.

Přejeme ti bezpečný chov!