Brachypelma auratum

Brachypelma auratum je pozoruhodný pavouk pocházející z Mexika a je ideálním druhem pro začínající chovatele, protože jsou poměrně nenároční a snadno se s nimi pracuje.

Jedná se o pozemní druh pavouka, který žije ve vyšších nadmořských výškách až 2000 metrů nad mořem. Vyskytují se především v horských oblastech, kde si stavějí své úkryty. Samice dorůstají velikosti 6-8 cm a v rozpětí nohou 13-15 cm. Jedná se o dlouho věký druh, který se dožívá při správné péči 20-30 let. Dospělý bývají kolem 8 - 10 roku.

Tito sklípkani mají toxicky nevýznamný jed, což je další důvod, proč jsou vhodný i pro začátečníky. Terárium situuj pro pozemního sklípkana s rozměry minimálně 30x25x20 cm (na délku můžeš pořídit i větší), 5+ cm výšku substrátu, napáječkou a úkrytem. Vlhkost udržuj kolem 50%, což znamená, že stačí napáječka s vodou a lehce zarosit kolem, jinak udržuj suché prostředí.

Teplota v teráriu potřebují kolem 23-27 stupňů Celsia, ideálně s jejím nočním poklesem. Auratky se ale spokojí i s pokojovou teplotou. Jejich potravou je taková klasika, cvrčky, šváby, sarančata atd., ale nelekej se , když si dají menší hladovku - je to u nich klasika.

Pro mláďata ti stačí filmovka nebo maličká dresinková miska s vyšší vrstvou substrátu, protože prckové rádi hrabou. Před pářením je dobré pavouky zazimovat. Brachypelma auratum je mírně nervóznější než jiné druhy sklípkanů rodu Brachypelma, ale ke kousnutí obvykle nedochází.

Tento druh je náročnější na odchování, což je důvodem horší dostupnosti těchto pavouků na trhu. Brachypelma auratum je někdy přezdíván "horský Smithi" a zajímavostí je, že tento druh využívá malé žabky ve svém biotopu.

Jestli tě zajímá víc o sklípkanech rodu Brachypelma, tak se mrkni na naše video. A ty už máš tenhle kousek ve svém chovu?