Ceratogyrus marshalli

Ceratogyrus marshalli je fascinující druh sklípkana, který se vyskytuje především v jižní Africe, zejména v zemích jako Zimbabwe a Mozambik. Tento druh je známý svým norovým způsobem života a toxicky významným jedem. Ceratogyrus marshalli je vhodný spíše pro pokročilé chovatele, kteří mají zkušenosti s péčí o podobné druhy sklípkanů.

Samice tohoto druhu měří 5-6 cm v těle a s rozpětím nohou dosahují 12-13 cm, zatímco samci jsou menší a měří pouze 3-4 cm v těle. Samice mají navíc delší délku života, která činí až 20 let. Ceratogyrus marshalli obývá suché lesy a savany, což jsou i ideální podmínky pro jeho život v teráriu o rozměrech 30x30x30 cm. Terárium by mělo obsahovat napáječku, 10 cm vrstvu substrátu a doplňky jako kořeny nebo úkryty z kůry.

Optimální vlhkost pro tento druh sklípkana je kolem 50%, což lze dosáhnout rosit okolo napáječky. Teplota v teráriu by měla být v rozmezí 25-30 °C, s nočním poklesem na 20 °C. Ceratogyrus marshalli se živí především cvrčky, šváby a sarančaty.

Samice dělá kokony, ve kterých se nachází 100-200 mrňat. Pro mladé sklípkany je vhodné použít filmovku nebo malou dresinkovou mističku s vyšší vrstvou substrátu. Samci mají v AD tibiální háky a dospívají zhruba ve 2 letech, zatímco samice dospívají kolem 3 let.

Jedním z charakteristických rysů Ceratogyrus marshalli je jejich výrazný roh. Zatím co samci mají roh minimálně vyvinutý. Každý druh rodu Ceratogyrus má jinak nakloněný roh (až na C. meridionalis - ten nemá žádný). Pokud chovatel dopřeje sklípkanovi méně substrátu, udělá si hnízdo na povrchu; pokud substrátu bude více, pravděpodobně začne hrabat a udělá si noru v zemi. Samice mohou po páření udělat více než jeden kokon.

Jestli se chceš na ně podívat trochu blíž, můžeš si prohlédnout naše video o tomto rodu sklípkanů.