Cyriopagopus lividus

Cyriopagopus lividus, dříve známý jako Haplopelma lividum, je druh sklípkana, který se vyskytuje především v Thajsku, Barmě a Laosu. Tento vzácný a krásný pavouk obývá tropické deštné pralesy, kde si hloubí nory pro úkryt a lov.

Jedná se o toxicky významného a velmi agresivního sklípkana, který patří do chovu spíše pokročilému chovateli. Samice Cyriopagopus lividus dorůstají délky v těle cca 5-6 cm a rozpětí nohou měřící 13-15 cm, zatímco samec dosahuje 5 cm v těla a s rozpětím nohou 10-12 cm.

Samice tohoto druhu žijí zhruba 10-15 let, zatímco samci žijí pouze asi 3 roky (rok po dospělosti). Chování tohoto pavouka je velmi rychlé a vznětlivé. Při sebemenším vyrušení se staví do obranné pozice a není mu cizí kousnout. Jeho kousnutí patří k jednomu z nejbolestivějších mezi sklípkanů - pokud se zakousne, zakusuje se několikrát po sobě.

V teráriu by měly být splněny následující podmínky: rozměry 30x30x30 cm, napáječka, vysoká vrstva substrátu (klidně i 15 cm+), protože rádi hloubí nory. Doporučuje se také doplnit terárium o úkryt z kůry nebo kořenů. Vlhkost by měla být udržována na úrovni 75-85% a teplota mezi 24-28 °C s nočním poklesem na 20 °C.

Cyriopagopus lividus se živí především cvrčky, šváby a sarančaty. Samice tvoří kokon s mláďaty asi po 3 měsících, přičemž v jednom kokonu lze najít 100-300 mrňat. Pro mladé sklípkany postačuje dresinková mistička s vyšší vrstvou rašeliny.

Samci mají tibiální háky a dospívají zhruba ve dvou letech, samice pak kolem třetího roku (po 11. svleku). Před pářením je vhodné zazimovat pavouky, aby se zvýšila šance na úspěšné rozmnožení.

Pokud by ses rád podíval na tenhle nervózní druh sklípkana, tak se mrkni na video.